ביטול הגבלות על רשיון נהיגה

זוהי אחת הסנקציות המשמעותיות אליה חשופים חייבים בהוצאה לפועל: הגבלה על רישיון נהיגה. מדובר במגבלה הפוגעת באיכות חייו של החייב ובני משפחתו ואף יכולה לפגוע בפרנסתו. האם ניתן להסיר הגבלה זו? כיצד? האם יש צורך בפנייה לעורך דין לצורך כך ואלו נימוקים יכולים לשמש את החייב על מנת להביא לביטולו של הליך זה?
עורך דין חותם עם לקוח על הפטר חובות לצורך מחיקת חוב קיים

הגבלת רישיון נהיגה

הליכי הוצאה לפועל כנגד החייב כוללים סנקציות שונות כגון עיקולים, צו עיכוב יציאה מן הארץ וגם הגבלה על רישיון נהיגה של החייב. מטרתה של זו, בדומה לכל סנקציה אחרת הננקטת כלפי החייב, היא לתת לו תמריץ לפעול לתשלום חובותיו. בישראל, בה התחבורה הציבורית אינה נגישה בכל מקום, רכב פרטי איננו פריבילגיה, אלא צורך הכרחי. על כן, מגבלה זו משבשת את אורח החיים התקין, של החייב ושל משפחתו.

כמו כן, לא אחת, האיסור לנהוג אף פוגע ביכולתו של החייב להתפרנס. יודגש, כי כאשר רישיונו של חייב הוגבל, הוא אינו רשאי לנהוג ואם יעשה כן, מבצע הוא עבירת תעבורה. על כן, אם יש לכם תיק בהוצאה לפועל, כדי לבצע מדי פעם בדיקת הגבלת רישיון נהיגה, על מנת לוודא כי סנקציה זו לא ננקטה נגדכם כדי שלא תעברו על החוק. במידה שכן, תוכלו לטפל בדבר על ידי פנייה לעורך דין אשר יטפל בביטול הסנקציה של הגבלה על רישיון נהיגה.

פנייה לעורך דין

התנהלות יעילה מול ההוצאה לפועל ובראשה, ביטול ההגבלות שננקטו כלפי החייב, מצריכה ייצוג משפטי של עורך דין המתמחה בתחום זה ועוסק בו באופן שוטף. לעורך הדין הידע והניסיון המקצועי ועל בסיסו יגיש בקשה מנומקת לשם ביטול הגבלה על רישיון נהיגה. לא פעם, חייבים מגישים את הבקשה לביטול באופן עצמאי על מנת לחסוך את שכר הטרחה של עורך הדין. אולם, במקרים רבים בקשתם נדחית, מן הטעם כי לחייב אין את ההבנה המשפטית והבקיאות בהתנהלותה של מערכת ההוצל"פ. על כן, אם אתם רוצים להשיב את רישיון הנהיגה שלכם, פנו לעורך דין מומחה.

האם כל בקשת ביטול שיגיש עורך הדין תתקבל? התשובה היא בשלילה, היות שלעיתים רשם ההוצאה לפועל יעדיף את טובת הנושים על פני זו של החייב. בפרט במקרים בהם החייב לא עומד בצו התשלומים שנקבע לו. אולם, אף אם רשם ההוצל"פ דחה את הבקשה, גם במצב כזה יש מה לעשות: הגעה להסדר חובות מול הנושים, אשר במסגרתו יפנו הנושים מיוזמתם להוצאה לפועל לביטול ההגבלה, תמורת תשלום חלק מן החוב.

ביטול הגבלה על רישיון נהיגה

כאמור מעלה, ביטולה של סנקציה זו ייעשה על ידי הגשת בקשה מנומקת לרשם ההוצאה לפועל או הגעה להסדר תשלומים עם הנושים, תמורתו יסירו את ההגבלה. כאשר מוגשת בקשת ביטול בעניין הגבלה על רישיון נהיגה, זו צריכה לכלול נימוקים רלוונטיים ולהיתמך במסמכים המבססים את טענות החייב בבקשה. אלו טענות יוכלו לשמש את החייב בעניין זה? כך למשל, אם רישיון הנהיגה נדרש לחייב בשל עיסוקו (לדוגמא: החייב הוא נהג מונית או נהג אוטובוס) אז, הטלת מגבלה זו פוגעת באופן ישיר וממשי בפרנסתו ויש סיכוי טוב כי רשם ההוצל"פ ייעתר לה. טיעון נוסף אשר יכול להביא לביטול ההגבלה, הוא כאשר רישיון הנהיגה חיוני מאוד לחייב בשל נכות ממנה הוא סובל המקשה על התניידות ללא רכב, או נכות של בן משפחה התלוי בו להתניידות. חשוב לציין, כי ישנם מקרים בהם יתנה רשם ההוצל"פ את ביטולה של הגבלה על רישיון נהיגה בהפקדת סכום לטובת פרעון החוב.

תוכן עניינים
עורך דין חותם עם לקוח על הפטר חובות לצורך מחיקת חוב קיים
צרו קשר עכשיו
לייעוץ עם עורך דין מומחה ללא עלות וללא התחייבות